Callaghan RD over Carrizitos Creek
Good Condition2 years old100 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 10.2 Mi E Of IH 35 |
| Carries | Callaghan RD |
| Crosses | Carrizitos Creek |
| Coordinates | 27.85428, -99.25472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 6 — Scour calculated, stable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 119.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400AA1022106 |