Arkansas AVE over Draw
Fair Condition42 years old8,712 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.05 Mi NE Of SH 359 |
| Carries | Arkansas AVE |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 27.50221, -99.46828 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 134.2 ft (40.9 m) |
| Deck Area | 274.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,712 (2023) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400B00035001 |