S Meadow AVE over Chacon Creek
Fair Condition24 years old17,635 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.84 Mi NW Of US 83 |
| Carries | S Meadow AVE |
| Crosses | Chacon Creek |
| Coordinates | 27.48918, -99.47881 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 255.9 ft (78 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Area | 1177.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,635 (2023) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400B00770002 |