N Meadow AVE over Kcs Rr
Fair Condition110 years old18,407 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.30 Mi S Of US 83 |
| Carries | N Meadow AVE |
| Crosses | Kcs Rr |
| Coordinates | 27.50109, -99.48037 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 107.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1916 (reconstructed 1928) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,407 (2023) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 222400B00770001 |