Gale ST over Zacate Creek
Good Condition26 years old7,157 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.14 Mi W Of Mcpherson RD |
| Carries | Gale ST |
| Crosses | Zacate Creek |
| Coordinates | 27.55405, -99.47736 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 351.4 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,157 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400B00387001 |