Jefferson/lyon ST over Zacate Creek
Fair Condition51 years old8,489 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.20 Mi SE Of IH 35 |
| Carries | Jefferson/lyon ST |
| Crosses | Zacate Creek |
| Coordinates | 27.52335, -99.50017 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 128.0 ft (39 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 58.4 ft (17.8 m) |
| Deck Area | 694.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,489 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 222400B00555001 |