Jefferson ST over Drainage Ditch
Fair Condition51 years old7,590 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.04 Mi E Of IH 35 |
| Carries | Jefferson ST |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 27.52356, -99.50224 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 54.5 ft (16.6 m) |
| Deck Area | 227.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,590 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 222400B00555002 |