Sanchez-gustavus over Zacate Creek
Fair Condition76 years old6,611 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.35 Mi E Of IH 35 |
| Carries | Sanchez-gustavus |
| Crosses | Zacate Creek |
| Coordinates | 27.51594, -99.49769 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 122.0 ft (37.2 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Area | 472.4 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,611 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 222400B01125001 |