Lope De Vega Drive over Draw
Fair Condition17 years old50 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.50 Mi W Of US 83 |
| Carries | Lope De Vega Drive |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 27.43569, -99.48762 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 122.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2013) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400B00647001 |