Obsidian RD over Draw
Fair Condition18 years old2,869 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.47 Mi E Of US 83 |
| Carries | Obsidian RD |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 27.43668, -99.47234 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 70.9 ft (21.6 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Area | 473.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,869 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400B00873001 |