Iturbide-market ST over Zacate Creek
Fair Condition98 years old10,006 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.40 Mi E Of San Dario |
| Carries | Iturbide-market ST |
| Crosses | Zacate Creek |
| Coordinates | 27.50349, -99.49611 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 111.9 ft (34.1 m) |
| Max Span | 96.1 ft (29.3 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 456.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1928 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,006 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 222400B00710001 |