Santa Ursula Avenu over Rio Grande River
Fair Condition50 years old22,500 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | .4 Mi S Of Tollbooth |
| Carries | Santa Ursula Avenu |
| Crosses | Rio Grande River |
| Coordinates | 27.50037, -99.50271 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 6 — Scour calculated, stable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 990.2 ft (301.8 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 98.4 ft (30 m) |
| Deck Area | 9,054 sq m |
| Main Spans | 11 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,500 (2014) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 222400B01060001 |