Santa Ursula Dc over Parking Area/park
Good Condition17 years old3,565 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | At Jct W/rio Grande |
| Carries | Santa Ursula Dc |
| Crosses | Parking Area/park |
| Coordinates | 27.50094, -99.50406 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 1154.9 ft (352 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 3308.8 sq m |
| Main Spans | 25 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,565 (2024) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400B01175001 |