Is 464 Nbl over Freeman AVE
Fair Condition39 years old24,234 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Chesapeake |
| Location | 0.91 Mi Fr US 13 |
| Carries | Is 464 Nbl |
| Crosses | Freeman AVE |
| Coordinates | 36.78626, -76.28506 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 180.1 ft (54.9 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Area | 922.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,234 (2022) |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000021957 |