Is 464 Nbl over Gilligan Creek & Ns Rr
Fair Condition39 years old24,234 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Chesapeake |
| Location | 0.47 Mi Fr Int Freeman Av |
| Carries | Is 464 Nbl |
| Crosses | Gilligan Creek & Ns Rr |
| Coordinates | 36.79326, -76.28236 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1968.8 ft (600.1 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Area | 10081.7 sq m |
| Main Spans | 32 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,234 (2022) |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000021961 |