Lewis Street over Peyton Creek
Good Condition37 years old4,085 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Staunton |
| Location | 0008rte. 250 0000wayt ST |
| Carries | Lewis Street |
| Crosses | Peyton Creek |
| Coordinates | 38.15541, -79.07469 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 89.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,085 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000021975 |