Commerce RD over Lewis Ck & RTE 254
Good Condition76 years old2,486 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Staunton |
| Location | 0126ncl-stan 006511-a |
| Carries | Commerce RD |
| Crosses | Lewis Ck & RTE 254 |
| Coordinates | 38.15104, -79.05932 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 162.1 ft (49.4 m) |
| Max Span | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Width | 63.6 ft (19.4 m) |
| Deck Area | 958.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1950 (reconstructed 2002) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,486 (2022) |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000021976 |