Carrollton BLVD over Chuckatuck Creek
Fair Condition38 years old15,339 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 2.45 Miles To Route 258 |
| Carries | Carrollton BLVD |
| Crosses | Chuckatuck Creek |
| Coordinates | 36.91152, -76.50062 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 2537.1 ft (773.3 m) |
| Max Span | 140.1 ft (42.7 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 9898.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,339 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022026 |