Holland Road EB over Quaker Swamp
Fair Condition87 years old12,427 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 7.85 Mi.fr.int.rte. 272 |
| Carries | Holland Road EB |
| Crosses | Quaker Swamp |
| Coordinates | 36.69519, -76.72620 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 89.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1939 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,427 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022034 |