Box Elder Road over Norfleets Swamp
Poor Condition68 years old198 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 0.40 To 663 / 1.00 To 759 |
| Carries | Box Elder Road |
| Crosses | Norfleets Swamp |
| Coordinates | 36.64782, -76.71474 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Area | 55.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 198 (2002) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022139 |