US 13 Sbl & Bypass over Rte. 639 Lake Cohoon Rd.
Fair Condition52 years old21,330 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 1.16 Mi.fr.int.rte. 604 |
| Carries | US 13 Sbl & Bypass |
| Crosses | Rte. 639 Lake Cohoon Rd. |
| Coordinates | 36.73236, -76.62698 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 200.1 ft (61 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 817.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,330 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022057 |