Route 0639 over Sbd Sys Rr & Ns Railway
Fair Condition64 years old1,218 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 0.13mi.fr.int.rte:58 |
| Carries | Route 0639 |
| Crosses | Sbd Sys Rr & Ns Railway |
| Coordinates | 36.73128, -76.62484 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 399.0 ft (121.6 m) |
| Max Span | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 1143.0 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,218 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022121 |