US 13nbl & Bypass over Ns Railway
Fair Condition52 years old21,330 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 0.45 Mi.fr.int.rte.58 Bus |
| Carries | US 13nbl & Bypass |
| Crosses | Ns Railway |
| Coordinates | 36.73003, -76.62892 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 497.0 ft (151.5 m) |
| Max Span | 142.1 ft (43.3 m) |
| Deck Width | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Area | 3090.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,330 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022061 |