Wilbur AVE over Aliso Creek
Good Condition57 years old14,913 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 350ft N/o Plummer ST |
| Carries | Wilbur AVE |
| Crosses | Aliso Creek |
| Coordinates | 34.24402, -118.54466 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Width | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Area | 367.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,913 (2016) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53C1384 |