Yolanda AVE over Aliso Creek
Good Condition63 years old2,500 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 0.25mi N/o Plummer ST |
| Carries | Yolanda AVE |
| Crosses | Aliso Creek |
| Coordinates | 34.24678, -118.54034 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Width | 60.4 ft (18.4 m) |
| Deck Area | 180.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,500 (2016) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53C1395 |