W Great Neck RD over Long Creek Ca. & Br.by R
Fair Condition65 years old6,297 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 0.47 To 60 /0.12ad Keel R |
| Carries | W Great Neck RD |
| Crosses | Long Creek Ca. & Br.by R |
| Coordinates | 36.90247, -76.06818 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 881.9 ft (268.8 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 2849.3 sq m |
| Main Spans | 16 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,297 (1989) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022180 |