Great Neck RD Nbl over Broad Bay RD & Long CR
Fair Condition38 years old12,799 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 0.11adam Keel/0.68 To 60 |
| Carries | Great Neck RD Nbl |
| Crosses | Broad Bay RD & Long CR |
| Coordinates | 36.90213, -76.06673 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1122.0 ft (342 m) |
| Max Span | 230.0 ft (70.1 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 4309.2 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,799 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022280 |