S Lynnhaven Road over London Bridge Creek
Fair Condition60 years old13,459 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 1.14pottr-rd/2.00holand-r |
| Carries | S Lynnhaven Road |
| Crosses | London Bridge Creek |
| Coordinates | 36.82288, -76.07761 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Area | 407.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,459 (2022) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022187 |