Is 264 over Lynnhaven PKWY
Fair Condition59 years old132,581 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 1.72 Mi.fr.int.rte. 411 |
| Carries | Is 264 |
| Crosses | Lynnhaven PKWY |
| Coordinates | 36.83593, -76.06661 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 211.0 ft (64.3 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 163.4 ft (49.8 m) |
| Deck Area | 3202.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 132,581 (2022) |
| Lanes On Bridge | 10 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000022228 |