Sbl Lynnhaven PKWY over London Bridge Creek
Fair Condition52 years old15,998 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 0.30potter Rd2.60hollad R |
| Carries | Sbl Lynnhaven PKWY |
| Crosses | London Bridge Creek |
| Coordinates | 36.83188, -76.06746 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 112.9 ft (34.4 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 48.6 ft (14.8 m) |
| Deck Area | 509.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 (reconstructed 1982) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,998 (2022) |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022199 |