Is 264 over Abandoned Ns Rr
Fair Condition59 years old209,171 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 1.22 Mi.fr.int.rte. 403 |
| Carries | Is 264 |
| Crosses | Abandoned Ns Rr |
| Coordinates | 36.84071, -76.16316 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 226.0 ft (68.9 m) |
| Max Span | 75.5 ft (23 m) |
| Deck Width | 178.5 ft (54.4 m) |
| Deck Area | 3748.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 209,171 (2022) |
| Lanes On Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022219 |