Is 264 over Sr190 Witchduck Road
Fair Condition59 years old182,279 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 1.47 Mi.fr.rte.403 |
| Carries | Is 264 |
| Crosses | Sr190 Witchduck Road |
| Coordinates | 36.83849, -76.15949 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 188.3 ft (57.4 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 157.5 ft (48 m) |
| Deck Area | 2755.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 182,279 (2022) |
| Lanes On Bridge | 10 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022220 |