Is 264 over Independence BLVD
Fair Condition59 years old139,621 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 1.27 Mile From Rte. 190 |
| Carries | Is 264 |
| Crosses | Independence BLVD |
| Coordinates | 36.83383, -76.13787 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 166.0 ft (50.6 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 169.3 ft (51.6 m) |
| Deck Area | 2611.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 139,621 (2022) |
| Lanes On Bridge | 10 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022222 |