WB Diaah over Difficult Run
Fair Condition63 years old13,000 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Fairfax |
| Location | 9.0 Miles From Dulles Air |
| Carries | WB Diaah |
| Crosses | Difficult Run |
| Coordinates | 38.94586, -77.29322 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 201.4 ft (61.4 m) |
| Max Span | 78.4 ft (23.9 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 828.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,000 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 76 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2100013P0000000 |