WB Diaah over Hunter Mill Road
Poor Condition65 years old22,000 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Fairfax |
| Location | 8.0 Miles From Dulles Air |
| Carries | WB Diaah |
| Crosses | Hunter Mill Road |
| Coordinates | 38.94793, -77.31195 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 119.4 ft (36.4 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 491.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,000 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 76 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2100035P0000000 |