EB Dulles Toll Roa over Hunter Mill Road
Fair Condition42 years old22,000 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Fairfax |
| Location | 8.0 Miles From Dulles Air |
| Carries | EB Dulles Toll Roa |
| Crosses | Hunter Mill Road |
| Coordinates | 38.94746, -77.31199 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 99.7 ft (30.4 m) |
| Max Span | 95.8 ft (29.2 m) |
| Deck Width | 61.4 ft (18.7 m) |
| Deck Area | 568.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,000 (2024) |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 76 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2100049P0000000 |