Clark AVE over Del Amo BLVD Chan
Good Condition30 years old30,568 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 50ft S/o Del Amo BLVD |
| Carries | Clark AVE |
| Crosses | Del Amo BLVD Chan |
| Coordinates | 33.84681, -118.13368 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Area | 283.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30,568 (2014) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53C2017 |