Lakewood BLVD over Del Amo Channel
Good Condition74 years old27,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 07-la-019-3.98-lbch |
| Carries | Lakewood BLVD |
| Crosses | Del Amo Channel |
| Coordinates | 33.84682, -118.14234 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 38.4 ft (11.7 m) |
| Max Span | 11.5 ft (3.5 m) |
| Deck Width | 167.3 ft (51 m) |
| Deck Area | 596.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1952 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,000 (2014) |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53C2305 |