Ramp "r" over Diaah And Metrorail
Good Condition32 years old13,000 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Fairfax |
| Location | 1.7 Miles From Dulles Air |
| Carries | Ramp "r" |
| Crosses | Diaah And Metrorail |
| Coordinates | 38.96214, -77.42492 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 278.9 ft (85 m) |
| Max Span | 162.4 ft (49.5 m) |
| Deck Width | 44.6 ft (13.6 m) |
| Deck Area | 1,156 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,000 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 76 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2100066P0000000 |