EB Diaah over Horsepen Run
Fair Condition66 years old13,000 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Loudoun |
| Location | 1.3 Miles From Dulles Air |
| Carries | EB Diaah |
| Crosses | Horsepen Run |
| Coordinates | 38.96258, -77.43094 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 135.2 ft (41.2 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Area | 741.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,000 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 76 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2100004P0000000 |