Ramp "r" over Va Route 28
Good Condition32 years old13,000 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Loudoun |
| Location | 1.6 Miles From Dulles Air |
| Carries | Ramp "r" |
| Crosses | Va Route 28 |
| Coordinates | 38.96408, -77.42853 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 335.3 ft (102.2 m) |
| Max Span | 128.0 ft (39 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 1359.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,000 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 9 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 76 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2100067P000000 |