Ramp "q" over Horsepen Run
Fair Condition19 years old22,000 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Loudoun |
| Location | 1.3 Miles From Dulles Air |
| Carries | Ramp "q" |
| Crosses | Horsepen Run |
| Coordinates | 38.96410, -77.43066 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 265.1 ft (80.8 m) |
| Max Span | 113.8 ft (34.7 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 743.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,000 (2024) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 76 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2100062P0000000 |