Foothill BLVD over So Brch Big Tujunga Wash
Fair Condition51 years old9,697 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 1.4 Mi E/o Wheatland AVE |
| Carries | Foothill BLVD |
| Crosses | So Brch Big Tujunga Wash |
| Coordinates | 34.26639, -118.33517 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 229.0 ft (69.8 m) |
| Max Span | 117.8 ft (35.9 m) |
| Deck Width | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Area | 1703.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,697 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53C2032 |