Foothill BLVD over N Chan Big Tujunga Wash
Fair Condition105 years old8,546 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 0.9 Mi E/o Wheatland AVE |
| Carries | Foothill BLVD |
| Crosses | N Chan Big Tujunga Wash |
| Coordinates | 34.27095, -118.33738 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 649.6 ft (198 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 68.2 ft (20.8 m) |
| Deck Area | 4118.4 sq m |
| Main Spans | 12 |
| Year Built | 1921 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,546 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53C2033 |