Parking Lot Entran over Va Route 110
Good Condition22 years old6,000 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Arlington |
| Location | I-395 South To Va Route 1 |
| Carries | Parking Lot Entran |
| Crosses | Va Route 110 |
| Coordinates | 38.87547, -77.05389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 178.1 ft (54.3 m) |
| Max Span | 95.5 ft (29.1 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 597.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,000 (2012) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 77 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2160010P0000000 |