Colonial Parkway over Powhatan Creek
Fair Condition70 years old1,183 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | James City |
| Location | 6.6 Miles South Of Va Rou |
| Carries | Colonial Parkway |
| Crosses | Powhatan Creek |
| Coordinates | 37.22347, -76.77750 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 725.1 ft (221 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 2,431 sq m |
| Main Spans | 36 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,183 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4290025P0000000 |