Loop Drive over Kingsmill Creek
Fair Condition69 years old234 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | James City |
| Location | 1.0 Miles From Tour Road |
| Carries | Loop Drive |
| Crosses | Kingsmill Creek |
| Coordinates | 37.20689, -76.75958 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 696.9 ft (212.4 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 913.3 sq m |
| Main Spans | 41 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 234 (2007) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4290031P0000000 |