Loop Drive over Pitch And Tar Swamp
Fair Condition69 years old320 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | James City |
| Location | 0.7 Miles From Beginning |
| Carries | Loop Drive |
| Crosses | Pitch And Tar Swamp |
| Coordinates | 37.20828, -76.77131 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 102.4 ft (31.2 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 134.2 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 320 (2007) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4290028P0000000 |