Ne117th ST over I-5
Good Condition62 years old20,000 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 2.4 N Jct SR 522 |
| Carries | Ne117th ST |
| Crosses | I-5 |
| Coordinates | 47.71394, -122.32758 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 312.0 ft (95.1 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Area | 1188.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,000 (2009) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 11 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007270A0000000 |