SR 523 / NE 145th over I-5
Good Condition62 years old26,758 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 0.9 E Jct SR 99 |
| Carries | SR 523 / NE 145th |
| Crosses | I-5 |
| Coordinates | 47.73409, -122.32539 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 249.0 ft (75.9 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Area | 1662.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26,758 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 11 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007270E0000000 |